Hrvatska narodna banka (HNB), Državna agencija za sanaciju banaka (DAB) i likvidatori Credo banke danas će Trgovačkom sudu u Splitu podnijeti zahtjev za pokretanje stečaja Credo banke u likvidaciji. Zajedničko podnošenje zahtjeva znači da Trgovački sud može u hitnom roku reagirati, "zaledit" će se sva imovina te banke, a u stečajnom postupku, prema Stečajnom zakonu, naplatiti ono što je moguće. Središnja je banka s jučerašnje sjednice Savjeta HNB-a objavila kako je ostvaren razlog za pokretanje stečajnog postupka predviđen Zakonom o kreditnim institucijama jer Credo banka u likvidaciji neprekidno duže od 21 dan nije u stanju isplaćivati dospjele novčane depozite obuhvaćene zakonom o osiguranju štednje.
Hrvatska narodna banka (HNB), Državna agencija za sanaciju banaka (DAB) i likvidatori Credo banke danas će Trgovačkom sudu u Splitu podnijeti zahtjev za pokretanje stečaja Credo banke u likvidaciji, najavio je viceguverner HNB-a Davor Holjevac.
Zajedničko podnošenje zahtjeva znači da Trgovački sud može u hitnom roku reagirati, 'zaledit' će se sva imovina te banke, a u stečajnom postupku, prema Stečajnom zakonu, naplatiti ono što je moguće, kazao je Holjevac na konferenciji za novinare na kojoj je čelništvo HNB-a predstavilo monetarne projekcije za iduću godinu.
Središnja je banka s jučerašnje sjednice Savjeta HNB-a objavila kako je ostvaren razlog za pokretanje stečajnog postupka predviđen Zakonom o kreditnim institucijama jer Credo banka u likvidaciji neprekidno duže od 21 dan nije u stanju isplaćivati dospjele novčane depozite obuhvaćene zakonom o osiguranju štednje.
Savjet HNB-a stoga je odlučio predložiti nadležnom Trgovačkom sudu da takav postupak pokrene, te da radi zaštite interesa vjerovnika zabrani raspolaganje imovinom banke, kao i ovrhu, naplatu osiguranja ili druge isplate s njenog računa.
Na upit o neuobičajenoj praksi 'razmjene' priopćenja između HNB-a, Financijske agencije i Hrvatske agencije za nadzor financijskih institucija oko Credo banke, viceguverner Adolf Matejka je rekao kako središnja banka ostaje pri svom priopćenju od 12. prosinca.
HNB je u tom priopćenju odbacio »proizvoljne interpretacije zbivanja i neutemeljene prozivke središnje banke« te je u popratnim dokumentima dao i opširna objašnjenja zakonskih i podzakonskih propisa na kojima su bile utemeljene odluke HNB-a u slučaju splitske Credo banke.
U njima je uz ostalo središnja banka navela da su izvršeni svi nalozi za plaćanje zadani 22. studenog 2011. do kraja radnog (obračunskog) dana Nacionalnog klirinškog sustava (NKS) kao i svi nalozi za plaćanje zadani 22. studenog do kraja radnog (obračunskog) dana Hrvatskog sustava velikih plaćanja (HSVP), na što su iz Fine reagirali oštrim priopćenje tvrdeći da je taj navod neistinit i pokušava javnost navesti u krivi smjer.
Matejka je danas kazao kako je činjenica da je Fina dala nalog, ali i da taj nalog ne može otići u NKS i HSVP prije nego li ga proslijedi sama banka.
Svi nalozi koje je Credo banka zadala u NKS i HSVP su uredno izvršeni, kazao je Matejka potkrepljujući to i podatkom da je 22. studenoga na računima Credo banke za namiru i za gotovinu kod HNB-a bilo ukupno oko devet milijuna kuna.
»Vjerojatno Uprava Fine za svoje pogrešne poslovne odluke nastoji odgovornost prenijeti na HNB. To pitanje trebali su postaviti samoj Credo banci«, kazao je.
Dodaje da je Fina imala mogućnost da temeljem Zakona o platnom prometu izradi pritužbu na poslovanje Credo banke, ali da do danas to nije učinila.
Na upit novinara o nizu prozivki viceguvernera Holjevca zbog spominjanja još četiri banke koje su pod nadzorom HNB-a, Holjevac je ponovio kako je u kontekstu tog razgovora (na HTV-u) spomenuo neke banke samo kao primjer proaktivnog djelovanja HNB-a da ne dođe do mogućih posljedica za njih i bankovni sustav.
»Kod toga ostajem i dalje. HNB provodi vrlo proaktivno taj dio supervizije«, kazao je.